Overview
Specification
TM017FYH31

TM017FYH31 Basic Information
| Panel Model | TM017FYH31 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,1.8 inch, 128×160 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM017FYH31 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | 1/4 cut, 121 chips |
TM017FYH31 Mechanical Features
| Dot Resolution | 128(RGB)×160 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 115 PPI |
| Aspect Ratio | 4:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.073×0.219 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.219×0.219 mm (H×V) |
| Weight | 2.85g |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 28.032×35.04 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 30.43×40.47 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.0 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TM017FYH31 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/70/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Transmissivity | 7.7% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
TM017FYH31 Electronics Feature
| Driver IC | Suggest ILI9163C, ILI9163B, ST7735, ST7735R, ST7735S, HX8353D, HX8353C, NT39121C, NT39121D, NT39123, SPFD5414D, S6D02A1, S6D02A2 |
|---|
TM017FYH31 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
