Overview
Specification
TM018FDZ04

TM018FDZ04 Basic Information
| Panel Model | TM018FDZ04 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,1.8 inch, 128×160 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM018FDZ04 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TM018FDZ04 Mechanical Features
| Dot Resolution | 128(RGB)×160 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 115 PPI |
| Aspect Ratio | 4:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.073×0.219 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.219×0.219 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 28.032×35.04 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 34.7×46.7 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.6±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TM018FDZ04 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 250 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K/262K () |
| Color Gamut | 58% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 15/35 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 45/45/25/45 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.25 (Typ.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM018FDZ04 Electronics Feature
| Driver IC | COG Built-in ILI9163B |
|---|
TM018FDZ04 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Voltage | 6.4V (Typ.) |
| Lamp Current | 15mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM018FDZ04 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | 3.0/3.0V (Typ.)(VDDI/VDD) |
| Interface Type | FPC |
