Overview
Specification
TM020HBH03

TM020HBH03 Basic Information
| Panel Model | TM020HBH03 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.0 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM020HBH03 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Remarks | CPU 8/16bits, 3 in 1 FPC |
TM020HBH03 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 201 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.042×0.126 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.126×0.126 mm (H×V) |
| Weight | 10.03g |
| Surface | Clear |
| Active Area | 30.24×40.32 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 35.6×48.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.75 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
TM020HBH03 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 170 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K/262K () |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 60/70/70/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 9 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.290; Wy:0.310 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM020HBH03 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | HX8367-A |
TM020HBH03 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Life Time | 20K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 3.2V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 128mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM020HBH03 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | 2.8/(1.8/2.8)V (Typ.)(VCC/IOVCC) |
| Panel Power Consumption | 13.902mW (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
