Overview
Specification
TM020HDZ00

TM020HDZ00 Basic Information
| Panel Model | TM020HDZ00 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.0 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM020HDZ00 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TM020HDZ00 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 201 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.042×0.126 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.126×0.126 mm (H×V) |
| Weight | 9g (Typ.) |
| Active Area | 30.24×40.32 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 32.6×51.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.45±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TM020HDZ00 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 180 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 250 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 40 (Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 40/40/45/15 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White Variation | 1.25 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM020HDZ00 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Voltage | 3.3V (Max.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM020HDZ00 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VCC; 0.8VCC≤VIH≤VCC |
| Interface Type | Connector |
