Overview
Specification
TM022GDH05

TM022GDH05 Basic Information
| Panel Model | TM022GDH05 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.2 inch, 176×220 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM022GDH05 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | TS022GAACD05-00 |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
TM022GDH05 Mechanical Features
| Dot Resolution | 176(RGB)×220 (QCIF+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 128 PPI |
| Aspect Ratio | 4:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.066×0.198 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.198×0.198 mm (H×V) |
| Weight | 6.0g (Typ.) |
| Surface | Clear, Hard coating (3H) |
| Active Area | 34.848×43.56 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 41.72×56.16 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.10 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TM022GDH05 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 250 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K () |
| Color Gamut | 58% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 60/60/60/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.305; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM022GDH05 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Driver IC | Built-in ILI9225 |
TM022GDH05 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S3P |
| Lamp Shape | 3 strings |
| Lamp Life Time | 20K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 3.2V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 192mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM022GDH05 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | 2.8/2.8V (Typ.)(IOVCC/VDD) |
| Interface Type | FPC |
