Overview
Specification
TM022HDH16

TM022HDH16 Basic Information
| Panel Model | TM022HDH16 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.2 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM022HDH16 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | CPU 16 bits |
TM022HDH16 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 180 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.047×0.141 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.141×0.141 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Clear, Hard coating (3H) |
| Active Area | 33.84×45.12 mm (H×V) |
| Bezel Area | 36.24×47.92 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 44.4×55.3 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.35 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TM022HDH16 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K () |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20/30 (Typ./Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 40/40/65/20 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.303; Wy:0.328 |
| White Variation | TBD |
| Sunlight Readable | N |
TM022HDH16 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Driver IC | Built-in S6D04H0 |
TM022HDH16 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S4P |
| Lamp Shape | 4 strings |
| Lamp Life Time | 20K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 3.2V (Typ.) |
| Lamp Current | 15mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 192mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM022HDH16 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | (1.8/2.8)/2.8V (Typ.)(IOVCC/VCC) |
| Interface Type | FPC |
