Overview
Specification
TM022HDHT1-05

TM022HDHT1-05 Basic Information
| Panel Model | TM022HDHT1-05 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.2 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM022HDHT1-05 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TM022HDHT1-05 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 180 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.047×0.141 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.141×0.141 mm (H×V) |
| Weight | 12.74g |
| Surface | Clear, Hard coating (3H) |
| Active Area | 33.84×45.12 mm (H×V) |
| Bezel Area | 36.04×47.32 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 40.6×56.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.7 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TM022HDHT1-05 Optical Features
| Display Mode | ECB, Normally White, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 90 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 120 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 30% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 40/45/48/45 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.300 |
| White Variation | 1.25 (Typ.)(9 points) |
| Reflectance Ratio | 6.8% (Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
TM022HDHT1-05 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | Built-in ILI9340 |
TM022HDHT1-05 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Life Time | 20K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 12.8V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 256mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM022HDHT1-05 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 2.8V (Typ.)(VDD) |
| Input Current for Panel | 10mA (Typ.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VDD; 0.7VDD≤VIH≤VDD |
| Interface Type | FPC |
