Overview
Specification
TM025CDH03

TM025CDH03 Basic Information
| Panel Model | TM025CDH03 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.5 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM025CDH03 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TM025CDH03 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Delta |
| Pixel Density | 162 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.052×0.156 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.156×0.156 mm (H×V) |
| Active Area | 49.92×37.44 mm (H×V) |
| Bezel Area | 52.37×40.04 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 59.63×42.94 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.2 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TM025CDH03 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 480 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 40% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/60/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.306; Wy:0.326 |
| White Variation | 1.25 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM025CDH03 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
TM025CDH03 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM025CDH03 Signal Interface
| Signal Category | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Class | Serial RGB (8-bit) + SPI, CCIR601/656 |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
