Overview
Specification
TM026NDH01

TM026NDH01 Basic Information
| Panel Model | TM026NDH01 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.6 inch, 480×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM026NDH01 Price | Request Price & Lead Time |
TM026NDH01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×320 (HVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 221 PPI |
| Aspect Ratio | 15:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Active Area | 55.08×36.72 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 57.6×50.15 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.25 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TM026NDH01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Viewing Angle | 70/70/70/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Sunlight Readable | N |
TM026NDH01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
TM026NDH01 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI |
