Overview
Specification
TM027CDH04

TM027CDH04 Basic Information
| Panel Model | TM027CDH04 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.7 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM027CDH04 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
TM027CDH04 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Delta |
| Pixel Density | 150 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.056×0.168 mm (H×V) |
| Weight | 15.35g |
| Surface | Clear, Hard coating (3H) |
| Active Area | 54×40.5 mm (H×V) |
| Bezel Area | 56.6×43.1 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 63.5×46.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.60±0.2 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TM027CDH04 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 40% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25/40 (Typ./Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 50/50/25/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.307; Wy:0.340 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM027CDH04 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|---|
| Driver IC | Built-in NT53002 |
TM027CDH04 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 2S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 6.4V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 128mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM027CDH04 Signal Interface
| Signal Category | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Class | Serial RGB (8-bit) + SPI, CCIR601/656 |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 55mW (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
