Overview
Specification
TM027CDH22

TM027CDH22 Basic Information
| Panel Model | TM027CDH22 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.7 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM027CDH22 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TM027CDH22 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Delta |
| Pixel Density | 150 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 54×40.5 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 63.57×44.62 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.2 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TM027CDH22 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 40% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/60/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
TM027CDH22 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
TM027CDH22 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit), CCIR601/656 |
