Overview
Specification
TM028HBH17

TM028HBH17 Basic Information
| Panel Model | TM028HBH17 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.8 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM028HBH17 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Remarks | 3 in 1 FPC; Left side FPC (8.20mm length) |
TM028HBH17 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 141 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.060×0.180 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.180×0.180 mm (H×V) |
| Weight | 21.1g (Typ.) |
| Surface | Clear, Hard coating (3H) |
| Active Area | 43.2×57.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 50.2×69.3 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.65±0.20 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
TM028HBH17 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 240 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 55% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/70/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.280; Wy:0.300 |
| White Variation | 1.17/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM028HBH17 Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Driver IC | Built-in ILI9325 |
TM028HBH17 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S4P |
| Lamp Shape | 4 strings |
| Lamp Life Time | 20K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 3.2V (Typ.) |
| Lamp Current | 15mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 192mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM028HBH17 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | 8/9/16/18-bit 8080 parallel |
| Input Voltage for Panel | 2.8/2.8V (Typ.)(VCC/IOVCC) |
| Panel Power Consumption | 15.4mW (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
