Overview
Specification
TM028HBHG53

TM028HBHG53 Basic Information
| Panel Model | TM028HBHG53 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.8 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM028HBHG53 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TM028HBHG53 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 141 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.060×0.180 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.180×0.180 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Clear, Hard coating (3H) |
| Active Area | 43.2×57.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 50×66.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.9 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
TM028HBHG53 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K/262K () |
| Color Gamut | 65% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/70/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.281; Wy:0.301 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM028HBHG53 Electronics Feature
| Driver IC | Built-in ST7362 |
|---|
TM028HBHG53 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S4P |
| Lamp Shape | Parallel |
| Lamp Voltage | 3.0/3.2/3.6V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 80mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 256mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM028HBHG53 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 2.8V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 6/9mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
