Overview
Specification
TM028HYH08

TM028HYH08 Basic Information
| Panel Model | TM028HYH08 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.8 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM028HYH08 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -35 ~ 80 °C |
TM028HYH08 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 141 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.060×0.180 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.180×0.180 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 43.2×57.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 46.4×64.7 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.0 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TM028HYH08 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.304; Wy:0.363 |
| Transmissivity | 6.6% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
TM028HYH08 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Driver IC | Suggest ILI9337, ILI9335, ILI9331, R61505W, R61520 |
TM028HYH08 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
