Overview
Specification
TM030LBHT1

TM030LBHT1 Basic Information
| Panel Model | TM030LBHT1 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.0 inch, 240×400 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM030LBHT1 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TM030LBHT1 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×400 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 156 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.054×0.162 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.162×0.162 mm (H×V) |
| Weight | 28.35g |
| Active Area | 38.88×64.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 47.28×76.4 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.5 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
TM030LBHT1 Optical Features
| Display Mode | ECB, Normally White, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 130 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 8:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 40/45/55/40 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.330 |
| Reflectance Ratio | 6.85% (Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
TM030LBHT1 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
TM030LBHT1 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 12.8V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 256mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM030LBHT1 Signal Interface
| Signal Category | CPU/RGB/SPI |
|---|---|
| Signal Class | CPU/RGB/SPI |
| Input Voltage for Panel | 2.8/2.8V (Typ.)(VCC/IOVCC) |
| Interface Type | FPC |
