Overview
Specification
TM031HYS01

TM031HYS01 Basic Information
| Panel Model | TM031HYS01 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.1 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM031HYS01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TM031HYS01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 127 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0665×0.1995 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1995×0.1995 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 47.88×63.84 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 50.88×70.54 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.0 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TM031HYS01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Color Gamut | 60% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/60/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 9 o'clock |
| Transmissivity | 6.4% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
TM031HYS01 Electronics Feature
| Driver IC | COG Suggest HX8347G, HX8347I, ILI9341, R61526, NV3029 |
|---|
TM031HYS01 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
