Overview
Specification
TM032LDH05

TM032LDH05 Basic Information
| Panel Model | TM032LDH05 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.2 inch, 240×400 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM032LDH05 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | 2 in 1 FPC; Down side FPC |
TM032LDH05 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×400 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 145 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.058×0.174 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.174×0.174 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Clear, Hard coating (3H) |
| Active Area | 41.76×69.6 mm (H×V) |
| Bezel Area | 44.46×72.30 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 47.6×80.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.60 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TM032LDH05 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K/262K () |
| Color Gamut | 60% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/70/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.295; Wy:0.310 |
| White Variation | 1.25 (Typ.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM032LDH05 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | Built-in HX8352-A |
TM032LDH05 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1S4P |
| Lamp Shape | 4 strings |
| Lamp Life Time | 20K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 3.2V (Typ.) |
| Lamp Current | 20/25mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 256mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM032LDH05 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | 8/16/18-bit 8080 parallel |
| Input Voltage for Panel | 2.8/2.8V (Typ.)(VCC/IOVCC) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2IOVCC; 0.8IOVCC≤VIH≤IOVCC |
| Interface Type | FPC |
