Overview
Specification
TM032PDHV06

TM032PDHV06 Basic Information
| Panel Model | TM032PDHV06 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.2 inch, 320×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM032PDHV06 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TM032PDHV06 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×480 (HVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 182 PPI |
| Aspect Ratio | 2:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0465×0.1395 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1395×0.1395 mm (H×V) |
| Weight | 16.25g (Typ.) |
| Surface | Clear, Hard coating (3H) |
| Active Area | 44.64×66.96 mm (H×V) |
| Bezel Area | 45.64×67.96 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 50.54×78.96 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.05/2.2 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TM032PDHV06 Optical Features
| Display Mode | VA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 700 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K/262K () |
| Color Gamut | 60% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.305; Wy:0.335 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM032PDHV06 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | COG Built-in ILI9486 |
TM032PDHV06 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 19.2V (Typ.) |
| Lamp Current | 15mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 288mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM032PDHV06 Signal Interface
| Signal Category | MDDI |
|---|---|
| Signal Class | MDDI (1 data lane) |
| Input Voltage for Panel | 2.8/2.8V (Typ.)(VCI/IOVCC) |
| Interface Type | FPC |
