Overview
Specification
TM035KBH11

TM035KBH11 Basic Information
| Panel Model | TM035KBH11 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.5 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM035KBH11 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Remarks | 3 in 1 FPC; Down side FPC (37.00mm length) |
TM035KBH11 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 115 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.073×0.219 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.219×0.219 mm (H×V) |
| Weight | 40.55g |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 70.08×52.56 mm (H×V) |
| Bezel Area | 72.08×54.56 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 76.9×63.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.0±0.2 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
TM035KBH11 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (6-bit + Dithering) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/60/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.320; Wy:0.335 |
| White Variation | 1.25 (Typ.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM035KBH11 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | Built-in NT39016D |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
TM035KBH11 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 19.2/21.6V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20/25mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 384mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM035KBH11 Signal Interface
| Signal Category | Parallel/Serial |
|---|---|
| Signal Class | Digital RGB (8/24-bit) + SPI, CCIR601/656 |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 35/50mW (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VCC; 0.8VCC≤VIH≤VCC |
| Interface Type | FPC |
