Overview
Specification
TM035PDHV03

TM035PDHV03 Basic Information
| Panel Model | TM035PDHV03 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.5 inch, 320×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM035PDHV03 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TM035PDHV03 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×480 (HVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 2:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.051×0.153 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.153×0.153 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Clear, Hard coating (3H) |
| Active Area | 48.96×73.44 mm (H×V) |
| Bezel Area | 49.96×74.44 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 54.34×84.1 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.95±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TM035PDHV03 Optical Features
| Display Mode | VA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 320 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K/262K () |
| Color Gamut | 55% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.293; Wy:0.318 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM035PDHV03 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Driver IC | Built-in R61581A |
TM035PDHV03 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Life Time | 20K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 19.2V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 384mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM035PDHV03 Signal Interface
| Signal Category | MDDI/RGB |
|---|---|
| Signal Class | MDDI/RGB |
| Input Voltage for Panel | 2.8/2.8V (Typ.)(IOVCC/VCC) |
| Panel Power Consumption | TBD |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3IOVCC; 0.7IOVCC≤VIH≤IOVCC |
| Interface Type | FPC |
