Overview
Specification
TM035PDZ01

TM035PDZ01 Basic Information
| Panel Model | TM035PDZ01 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.5 inch, 320×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM035PDZ01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | Left side FPC |
TM035PDZ01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×480 (HVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 2:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.051×0.153 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.153×0.153 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 48.96×73.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 54.76×85.24 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.2±0.2 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TM035PDZ01 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K/262K () |
| Color Gamut | 55% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25/25 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.328 |
| White Variation | 1.25 (Max.)(9 points) |
| 3D Display | |
| Sunlight Readable | N |
TM035PDZ01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Driver IC | Built-in ILI9481 |
TM035PDZ01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Voltage | 12.8V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM035PDZ01 Signal Interface
| Signal Category | CPU/RGB/SPI |
|---|---|
| Signal Class | CPU/RGB/SPI |
| Input Voltage for Panel | 2.8/(1.8/2.8) (Typ.)(VDD/VDDIO) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3IOVCC; 0.7IOVCC≤VIH≤IOVCC |
| Interface Type | FPC |
