Overview
Specification
TM038QV-22L07
TM038QV-22L07 Basic Information
| Panel Model | TM038QV-22L07 |
|---|---|
| Panel Brand | TORISAN |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.8 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM038QV-22L07 Price | Request Price & Lead Time |
TM038QV-22L07 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 105 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.080×0.240 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.240×0.240 mm (H×V) |
| Active Area | 76.8×57.6 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
TM038QV-22L07 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Reflective |
|---|---|
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Sunlight Readable | Y |
TM038QV-22L07 Backlight System
| Lamp Position | Front light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
TM038QV-22L07 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Interface Type | Connector |
