Overview
Specification
TM040YDHG30

TM040YDHG30 Basic Information
| Panel Model | TM040YDHG30 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.0 inch, 480×800 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM040YDHG30 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TM040YDHG30 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×800 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 235 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.036×0.108 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.108×0.108 mm (H×V) |
| Active Area | 51.84×86.4 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TM040YDHG30 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Sunlight Readable | N |
TM040YDHG30 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
TM040YDHG30 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
