Overview
Specification
TM040YDZ01

TM040YDZ01 Basic Information
| Panel Model | TM040YDZ01 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.0 inch, 480×800 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM040YDZ01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TM040YDZ01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×800 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 235 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.036×0.108 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.108×0.108 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 51.85×86.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 52.84×87.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 57.34×97.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.0/3.0 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TM040YDZ01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 65% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 50/70/70/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 9 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
TM040YDZ01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
TM040YDZ01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 8S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 25.6±1.6V |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM040YDZ01 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (1 data lane) |
| Interface Type | FPC |
