Overview
Specification
TM043NDH02

TM043NDH02 Basic Information
| Panel Model | TM043NDH02 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.3 inch, 480×272 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM043NDH02 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | 2 in1 FPC, Down side FPC (46.05mm length) |
TM043NDH02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×272 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 128 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.066×0.198 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.198×0.198 mm (H×V) |
| Weight | 44.1g |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 95.04×53.86 mm (H×V) |
| Bezel Area | 99.6×56.7 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 105.5×67.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.9±0.3 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TM043NDH02 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (6-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/70/50 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.315; Wy:0.335 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM043NDH02 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | Built-in HX8257A |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
TM043NDH02 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 5S2P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time | 20K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 15V (Typ.) |
| Lamp Current | 40mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 640mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM043NDH02 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 74.0mW (Typ.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VDD; 0.7VDD≤VIH≤VDD |
| Interface Type | FPC |
