Overview
Specification
TM043YVHG30

TM043YVHG30 Basic Information
| Panel Model | TM043YVHG30 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.3 inch, 480×800 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM043YVHG30 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TM043YVHG30 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×800 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 217 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.039×0.117 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.117×0.117 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Clear |
| Active Area | 56.16×93.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 68×115 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.5 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded (Projected Capacitive Touch) |
TM043YVHG30 Optical Features
| Display Mode | Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 280 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 65% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.303; Wy:0.325 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM043YVHG30 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | Built-in ILI9806C |
TM043YVHG30 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 8S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 25.6V (Typ.) |
| Lamp Current | 20.0mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 512mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM043YVHG30 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | (1.8/2.8)/2.8V (Typ.)(IOVCC/VCC) |
| Panel Power Consumption | 99/150mW (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | -0.3V≤VIL≤0.3IOVCC; 0.7IOVCC≤VIH≤IOVCC |
| Interface Type | FPC |
