Overview
Specification
TM043YYSA01

TM043YYSA01 Basic Information
| Panel Model | TM043YYSA01 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.3 inch, 480×800 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM043YYSA01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TM043YYSA01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×800 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 217 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.039×0.117 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.117×0.117 mm (H×V) |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 56.16×93.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 59.16×100.85 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.5 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TM043YYSA01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Color Gamut | 65% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/60/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Transmissivity | 4.28% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
TM043YYSA01 Electronics Feature
| Driver IC | Suggest HX8369-A, ILI9801, SSD2085 |
|---|
TM043YYSA01 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
