Overview
Specification
TM045YYSP04

TM045YYSP04 Basic Information
| Panel Model | TM045YYSP04 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.5 inch, 480×854 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM045YYSP04 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TM045YYSP04 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×854 (FWVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 219 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0385×0.1155 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1155×0.1155 mm (H×V) |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 55.44×98.637 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 58.34×105.737 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.4 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TM045YYSP04 Optical Features
| Display Mode | SFT, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 4.4% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
TM045YYSP04 Electronics Feature
| Driver IC | Suggest HX8379-A, HX8379-B, OTM8009A, OTM8018B, ILI9806 |
|---|
TM045YYSP04 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
