Overview
Specification
TM047NBH04

TM047NBH04 Basic Information
| Panel Model | TM047NBH04 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.7 inch, 480×272 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM047NBH04 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Remarks | 3 in 1 FPC |
TM047NBH04 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×272 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 117 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.072×0.216 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.216×0.216 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Clear, Hard coating (3H) |
| Active Area | 103.68×58.752 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 114.3×72.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.0 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
TM047NBH04 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 260 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/60/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.320; Wy:0.340 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM047NBH04 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
TM047NBH04 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 5S2P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time | 20K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 16V (Typ.) |
| Lamp Current | 40mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 640mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM047NBH04 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Panel Power Consumption | TBD |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VDD; 0.8VDD≤VIH≤VDD |
| Interface Type | FPC |
