Overview
Specification
TM047NYH01

TM047NYH01 Basic Information
| Panel Model | TM047NYH01 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.7 inch, 480×272 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM047NYH01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
TM047NYH01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×272 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 117 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.072×0.216 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.216×0.216 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 103.68×58.752 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 111×69 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.0 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TM047NYH01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 65/65/50/55 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| Transmissivity | 6.5% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
TM047NYH01 Electronics Feature
| Driver IC | Suggest HX8257-C |
|---|
TM047NYH01 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
