Overview
Specification
TM047XDZP01

TM047XDZP01 Basic Information
| Panel Model | TM047XDZP01 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.7 inch, 540×960 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM047XDZP01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TM047XDZP01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 540(RGB)×960 (qHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 235 PPI |
| Aspect Ratio | 9:16 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.036×0.108 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.108×0.108 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 58.32×103.68 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 63.02×114.79 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.82±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TM047XDZP01 Optical Features
| Display Mode | SFT, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White Variation | 1.25 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM047XDZP01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | Built-in HX8389-B |
TM047XDZP01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 10S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 32V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 620mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM047XDZP01 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (3 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | (1.8/2.8)/2.8V (Typ.)(IOVCC/VCC) |
| Interface Type | Connector |
