Overview
Specification
TM050RBH01

TM050RBH01 Basic Information
| Panel Model | TM050RBH01 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM050RBH01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Remarks | 3 in 1 FPC; Left side FPC |
TM050RBH01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 188 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.045×0.135 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.135×0.135 mm (H×V) |
| Weight | 76.3g |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 108×64.8 mm (H×V) |
| Bezel Area | 111.1×67.9 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 120.7×75.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.4/6.30 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
TM050RBH01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 450 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/50/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.320; Wy:0.340 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM050RBH01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
TM050RBH01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S3P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time | 20K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 19.2V (Typ.) |
| Lamp Current | 60/75mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 1.152W (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM050RBH01 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 330/396mW (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VDD; 0.7VDD1≤VIH≤VDD |
| Interface Type | FPC |
