Overview
Specification
TM050RVHG01

TM050RVHG01 Basic Information
| Panel Model | TM050RVHG01 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM050RVHG01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TM050RVHG01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 188 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.045×0.135 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.135×0.135 mm (H×V) |
| Weight | 82.0±3g |
| Active Area | 108×64.8 mm (H×V) |
| Bezel Area | 111.1×67.9 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 120.7×75.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.65/4.85 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (Projected Capacitive Touch) |
| Panel Cover | With Cover Lens |
TM050RVHG01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 450 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 60/60/60/45 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| Sunlight Readable | N |
TM050RVHG01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Driver IC | Built-in HX8264-D + HX8664-B |
TM050RVHG01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 7S2P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time | 20K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 23.1V (Typ.) |
| Lamp Current | 20/25mA (Typ./Max.) |
| Lamp Driver Board | No |
TM050RVHG01 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 100/150mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
