Overview
Specification
TM050RYH01

TM050RYH01 Basic Information
| Panel Model | TM050RYH01 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM050RYH01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TM050RYH01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 188 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.045×0.135 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.135×0.135 mm (H×V) |
| Weight | 20g (Typ.) |
| Active Area | 108×64.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 114.5×73.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.0 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TM050RYH01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/50/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| Transmissivity | 4.1% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
TM050RYH01 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
