Overview
Specification
TM056KDH02

TM056KDH02 Basic Information
| Panel Model | TM056KDH02 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.6 inch, 320×234 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM056KDH02 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | TS056KAAAD02-00 |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TM056KDH02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×234 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 71 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.118×0.362 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.354×0.362 mm (H×V) |
| Weight | 123.0g (Typ.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 113.28×84.708 mm (H×V) |
| Bezel Area | 116.08×87.51 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 126.5×100 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.7±0.3 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TM056KDH02 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 330 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Full color () |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 65/65/45/65 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM056KDH02 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|---|
| Time Controller (T-CON) | Need external T-CON |
TM056KDH02 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 2S7P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time | 20K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 6.4V (Typ.) |
| Lamp Current | 140mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 896mW (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
TM056KDH02 Signal Interface
| Signal Category | Analog |
|---|---|
| Signal Class | TFT Specific Analog RGB |
| Input Voltage for Panel | 5/5/15/-10V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 0.8/3.41/0.056/0.056mA (Typ.)(ICC/IAVDD/IGH/IGL) |
| Interface Type | FPC |
