Overview
Specification
TM056KYH01

TM056KYH01 Basic Information
| Panel Model | TM056KYH01 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.6 inch, 320×234 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM056KYH01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TM056KYH01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×234 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 71 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.118×0.362 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.354×0.362 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 113.28×84.708 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 120.92×95.53 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.0 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TM056KYH01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Full color () |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 65/65/50/65 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| Transmissivity | 11.8% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
TM056KYH01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Driver IC | Suggest HX8230-B + HX8660-B |
TM056KYH01 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
TM056KYH01 Signal Interface
| Signal Category | Analog |
|---|---|
| Signal Class | TFT Specific Analog RGB |
| Interface Type | FPC |
