Overview
Specification
TM057QDH01

TM057QDH01 Basic Information
| Panel Model | TM057QDH01 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.7 inch, 640×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM057QDH01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 85 °C |
TM057QDH01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 141 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.060×0.180 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.180×0.180 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Antiglare, Hard coating (3H) |
| Active Area | 115.2×86.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 118.2×89.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 144×104.6 mm (H×V) |
| Outline Depth | 12.8 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Rear mounting poles (4-Φ2.6) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TM057QDH01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/70/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.302; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM057QDH01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
TM057QDH01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top side) |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 7S3P |
| Lamp Shape | 3 strings |
| Lamp Life Time | 50K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 19.95/25.9V (Min./Max.) |
| Lamp Current | 25mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 1.733W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
TM057QDH01 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VCC; 0.7VCC≤VIH≤VCC |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | STARCONN - 089H33-000100-G2-R, Pitch:0.5 mm, Pin:33 pins |
