Overview
Specification
TM060RBZ02

TM060RBZ02 Basic Information
| Panel Model | TM060RBZ02 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,6.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM060RBZ02 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TM060RBZ02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 155 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0555×0.1538 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1665×0.1538 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 133.2×73.8 mm (H×V) |
| Bezel Area | 136.2×75 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 144.4×84.3 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.5±0.2 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
TM060RBZ02 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 65/65/50/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.315; Wy:0.340 |
| White Variation | 1.33 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM060RBZ02 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
TM060RBZ02 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 7S3P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Voltage | 21/22.4/23.8V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 60mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM060RBZ02 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 150mA (Typ.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VDD; 0.8VDD≤VIH≤VDD |
| Interface Type | FPC |
