Overview
Specification
TM060SDH01

TM060SDH01 Basic Information
| Panel Model | TM060SDH01 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | EPD ,6.0 inch, 800×600 |
| Panel Type | EPD |
| TM060SDH01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -10 ~ 60 °C |
TM060SDH01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.151×0.153 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.151×0.153 mm (H×V) |
| Weight | 35±5g |
| Surface | Antiglare, Hard coating |
| Active Area | 122.4×90.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 137.9×104.1 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.0 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape / Portrait |
| Touch Panel | Without |
TM060SDH01 Optical Features
| Display Mode | Bi-stable, Reflective |
|---|---|
| Contrast Ratio | 8:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | Grayscale (3-bit) |
| Response Time | 540 (Typ.)(Tr+Td) |
| Reflectance Ratio | 40/42% (Min./Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
TM060SDH01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Time Controller (T-CON) | Need external T-CON |
TM060SDH01 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
TM060SDH01 Signal Interface
| Signal Category | Parallel Data |
|---|---|
| Signal Class | Parallel Data (8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 1.2/2.0mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
