Overview
Specification
TM061RYH01

TM061RYH01 Basic Information
| Panel Model | TM061RYH01 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,6.1 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM061RYH01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TM061RYH01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 154 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0556×0.1590 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1668×0.1590 mm (H×V) |
| Weight | 27g (Typ.) |
| Active Area | 133.44×76.32 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 141×87 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TM061RYH01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/60/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Transmissivity | 4.8% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
TM061RYH01 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
