Overview
Specification
TM062RDZ04

TM062RDZ04 Basic Information
| Panel Model | TM062RDZ04 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,6.2 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM062RDZ04 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TM062RDZ04 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 150 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.05725×0.161 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.17175×0.161 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 137.4×77.28 mm (H×V) |
| Bezel Area | 140.7×80.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 155.2×89.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.7 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TM062RDZ04 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 75/65/60/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.315; Wy:0.340 |
| White Variation | TBD |
| Sunlight Readable | N |
TM062RDZ04 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
TM062RDZ04 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 7S3P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Voltage | 22V (Typ.) |
| Lamp Current | 60mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM062RDZ04 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | TBD |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VDD; 0.8VDD≤VIH≤VDD |
| Interface Type | FPC |
