Overview
Specification
TM062RYH02

TM062RYH02 Basic Information
| Panel Model | TM062RYH02 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,6.2 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM062RYH02 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TM062RYH02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 150 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.05725×0.161 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.17175×0.161 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 137.4×77.28 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 146.3×86.38 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.0 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TM062RYH02 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Color Gamut | 48% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 75/75/60/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| Transmissivity | 4.9% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
TM062RYH02 Electronics Feature
| Driver IC | COG Suggest HX8264D + HX8664B, HX8264A + HX8664B, HT39416J + NT52001, NT39416Q + NT52001, ILI6123C + ILI5960 |
|---|
TM062RYH02 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
