Overview
Specification
TM070DDH06

TM070DDH06 Basic Information
| Panel Model | TM070DDH06 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 1024×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM070DDH06 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TM070DDH06 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×600 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 169 PPI |
| Aspect Ratio | 17:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.050×0.150 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.150×0.150 mm (H×V) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 153.6×90 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TM070DDH06 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K/16.7M (6-bit / 6-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 75/75/70/75 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.33/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM070DDH06 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
TM070DDH06 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 15K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM070DDH06 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6/8-bit) |
| Interface Type | FPC |
