Overview
Specification
TM070DYH01
TM070DYH01 Basic Information
| Panel Model | TM070DYH01 |
|---|---|
| Panel Brand | AVIC |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 1024×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM070DYH01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | 8/16 chips |
TM070DYH01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×600 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 169 PPI |
| Aspect Ratio | 17:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.050×0.150 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.150×0.150 mm (H×V) |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 153.6×90 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 159.3×100.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.0 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TM070DYH01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 75/75/70/75 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| Transmissivity | 4.8% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
TM070DYH01 Electronics Feature
| Driver IC | Suggest HX8677-G + HX8282-A |
|---|
TM070DYH01 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
