Overview
Specification
TM070RBH10

TM070RBH10 Basic Information
| Panel Model | TM070RBH10 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM070RBH10 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | 2 in 1 FPC; DE/SYNC mode selectable; gamma on FPC |
TM070RBH10 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 134 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0642×0.1790 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1926×0.1790 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 154.08×85.92 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 164.9×100 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.8±0.3 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
TM070RBH10 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 280 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K/16.2M (6-bit / 6-bit + Dithering) |
| Color Gamut | 49% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/50/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.317; Wy:0.334 |
| White Variation | 1.33 (Typ.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM070RBH10 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
TM070RBH10 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S8P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time | 20K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 9.6V (Typ.) |
| Lamp Current | 160mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 1.536W (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM070RBH10 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6/8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/10.6/22.0/-7.0V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 10.0/55.0/0.3/0.3mA (Typ.)(ICC/AIDD/IGH/IGL) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VCC; 0.7VCC≤VIH≤VCC |
| Interface Type | FPC |
