Overview
Specification
TM070RDH01

TM070RDH01 Basic Information
| Panel Model | TM070RDH01 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM070RDH01 Price | Request Price & Lead Time |
| Model Alias | TS070RAATD01-00 |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TM070RDH01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 133 PPI |
| Aspect Ratio | 17:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0655×0.1715 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1965×0.1715 mm (H×V) |
| Weight | 138.4g (Typ.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 157.2×82.32 mm (H×V) |
| Bezel Area | 160.2×85.32 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 167×93 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.4/6.1 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Without |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TM070RDH01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/60/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.315; Wy:0.334 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM070RDH01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Time Controller (T-CON) | Need external T-CON |
TM070RDH01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S10P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time | 20K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 9.6/10.2V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 200/250mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 1.92/2.55W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
TM070RDH01 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | TTL (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/3.3/9.84/19.0/-7.0V (Typ.)(VCC/VDD1/VDD2/VGG/VEE) |
| Input Current for Panel | 3.5/3.5/28/0.22/0.22mA (Typ.)(ICC/IDD1/IDD2/IGG/IEE) |
| Panel Power Consumption | 0.30/0.42W (Typ./Max.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VDD1; 0.8VDD1≤VIH≤VDD1 |
| Interface Type | FPC |
