Overview
Specification
TM070RDH25

TM070RDH25 Basic Information
| Panel Model | TM070RDH25 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM070RDH25 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TM070RDH25 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 134 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0642×0.1790 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1926×0.1790 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 154.08×85.92 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 164.9×100 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TM070RDH25 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/60/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.335 |
| White Variation | 1.33 (Typ.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM070RDH25 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
TM070RDH25 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S6P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Voltage | 9.6V (Typ.) |
| Lamp Current | 120mA (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
TM070RDH25 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/12.5/22/-7.0V (Typ.)(DVDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | TBD |
| Interface Type | FPC |
