Overview
Specification
TM070WA-22L06
TM070WA-22L06 Basic Information
| Panel Model | TM070WA-22L06 |
|---|---|
| Panel Brand | TORISAN |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,7.0 inch, 480×234 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM070WA-22L06 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 85 °C |
TM070WA-22L06 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×234 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 76 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.107×0.372 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.321×0.372 mm (H×V) |
| Weight | 220g (Typ.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 154.08×87.05 mm (H×V) |
| Bezel Area | 158.1×91.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 167×102 mm (H×V) |
| Outline Depth | 11.0 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TM070WA-22L06 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 100 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Response Time | 30/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 60/60/30/40 (Max.)(CR≥5) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.298 |
| Sunlight Readable | N |
TM070WA-22L06 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
TM070WA-22L06 Backlight System
| Lamp Type | CCFL |
|---|---|
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 740V (Typ.) |
| Lamp Current | 3.0/4.5mA (Min./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 40/48/55KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1750/1800V (Max.)(Ta=+25/-30℃) |
| Lamps Power Consumption | 3.3W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
TM070WA-22L06 Signal Interface
| Signal Category | Analog |
|---|---|
| Signal Class | TFT Specific Analog RGB |
| Input Voltage for Panel | 5.3/15.0/-14V (Typ.)(VSH/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 50/1.2/6mA (Typ.)(ISH/IGH/IGL) |
| Panel Power Consumption | 367/679mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | FCI - SFR24R-1ST, Pitch:0.8 mm, Pin:24 pins |
