Overview
Specification
TM090JDH01

TM090JDH01 Basic Information
| Panel Model | TM090JDH01 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,9.0 inch, 1280×800 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM090JDH01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TM090JDH01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×800 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 167 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0505×0.1515 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1515×0.1515 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 193.92×121.2 mm (H×V) |
| Bezel Area | 196.72×124.00 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 206.76×135.06 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.6/4.8 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Without |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TM090JDH01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 700 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K/16.7M (6-bit / 6-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/70/50 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.309; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.33/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM090JDH01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Total Power Consumption | 3.0/3.63W (Typ./Max.) |
TM090JDH01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S12P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time | 20K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 9.6V (Typ.) |
| Lamp Current | 240mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 2.3/2.9W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM090JDH01 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6/8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/11/20/-6.8V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 56.1/42.4/0.77/0.75mA (Typ.)(ICC/AIDD/IGH/IGL) |
| Panel Power Consumption | 675±75mW |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | Vigorconn - F82151-H1210PI, Pitch:0.3 mm, Pin:51 pins |
