Overview
Specification
TM097TDH02
TM097TDH02 Basic Information
| Panel Model | TM097TDH02 |
|---|---|
| Panel Brand | AVIC |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,9.7 inch, 1024×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM097TDH02 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
TM097TDH02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 132 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.064×0.192 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.192×0.192 mm (H×V) |
| Weight | 200g (Typ.) |
| Surface | Clear |
| Active Area | 196.608×147.456 mm (H×V) |
| Bezel Area | 200.91×152.26 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 210.21×166.3 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.55/5.85 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (8 pcs) on left, right, up slugs |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TM097TDH02 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/60/70/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 3 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.311; Wy:0.316 |
| White Variation | 1.33 (Typ.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM097TDH02 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
TM097TDH02 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S6P |
| Lamp Shape | 6 strings |
| Lamp Life Time | 30K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 19.2V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TM097TDH02 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | I-PEX - 20474-030E-11, Pitch:0.4 mm, Pin:30 pins |
